örgü,bebekörgüleri,bebek yeleği,bebekörgüsü,yelek

BEBEK YELEĞİ

Malzeme : Nako Bebe 100

Renk : 208 Beyaz

Şiş No: 3,5 - 4

*Örgüye 5 ilmek haroşa ile başlanır ve örgü yatay yani enine olarak örülür.

*Yanlardan birer ilmek artırarak 35 sıra haroşa örülür.

*İlmekler 73 tane oluncaya kadar artırma işine devam edilir.

*36ncı sırada örgü sırasının başında ve sonunda 10 ar ilmek haroşa, diğer ilmekler düz örülür. Düz örgü yapılan kısımlar 2 sıra, yine düz olarak örülmeye devam edecektir. Sonra bu ilmekler de dahil olmak üzere 2 sıra haroşa örülür.

*2 sıra düz örgüden ( aralarda 2 sıra haroşa var)  3 tane tekrarlandıktan sonra 2 sıra daha haroşa örün.

*(TEKRARA GEÇİLEN BÖLÜM) Kol oyuğu için 28 ilmek kesin.

*Kol altından 8 ilmek haroşa örün. 27 ilmek düz örün. Etek ucuna gelen kısımdaki 10 ilmeği de haroşa örün.

*2 sıra düz / 2 sıra haroşa/2 sıra düz/2 sıra haroşa/2 sıra düz/2 sıra haroşa örün ve 28 ilmeği bu kez artırın. Bu örgüleri yaparken her iki kenardaki haroşa örgüler devam edecektir.( Şemadaki gibi) 28 ilmek atarak kol oyuntusunun arka parçasına başlamış olacaksınız.

*Arka kısma (parçaya) geçtiğimiz zaman yeleğin yaka etek kısmına10 ar ilmek haroşa yapın. (Şemadaki gibi)

*Ara ilmekler 2 sıra düz /2 sıra haroşa yapılır.

*Düz örgü ve haroşa örgüler (2 şer sıra) 10 tane olunca örgüye TEKRARA GEÇİLEN SATIRDAN İTİBAREN aynı işlemi yapın.  ( YANI : Kol oyuğu için 28 ilmek kesin / Kol altından 8 ilmek haroşa örün./ 27 ilmek düz örün. Etek ucuna gelen kısımdaki 10 ilmeği de haroşa örün.)

*2 sıra düz / 2 sıra haroşa/2 sıra düz/2 sıra haroşa/2 sıra düz/2 sıra haroşa örün ve bu kez 28 ilmek atın yani artırın. Bu örgüleri yaparken her iki kenardaki haroşa örgüler devam edecektir.

*Bu kısımdan itibaren başlangıçtaki kısmın simetriği yapılacaktır.Yine başta olduğu gibi, örgünün sağ ve sol tarafında haroşa devam ederken, orta ilmeklerde 2 sıra düz / 2 sıra haroşa / 2 sıra düz / 2 sıra haroşa/ 2 sıra düz / 2 sıra haroşa örün ve (yani 2 şer düz örülen sıradan 3 tane ) her iki taraftan birer ilmek eksiltmeye ve tüm ilmekleri haroşa örmeye başlayın.

*5 İlmek kalınca tümünü kesip bitirin.

*Yelek krovaze olacaktır. Bir tarafına tığla birit yapıp, diğer ön parçaya düğme dikiniz ve yeleğinizi bitiriniz.

*Modelin orjinali kuşaklıdır ki bu şekilde de bir diğer farklı model yapılabilmesi mümkündür. Kuşaklı yapmak isterseniz; örgünün başına ve sonunda bulunan 5 ilmekli kısmı istediğiniz kadar uzatıp kuşak haline getirmeniz mümkündür.

bu model nakodan alıntıdır...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !